Pomimo że zima w tym roku niezbyt nas rozpieszcza i w większości rejonów górskich pokrywa śnieżna w szybkim tempie zniknęła, w Bieszczadach białego puchu zostało trochę więcej. Zapewne bardzo to ucieszyło licznie przybyłych zawodników na bieg uznany w ubiegłym roku za najlepsze polskie zawody w biegach górskich na długim dystansie.

Zimowy Maraton Bieszczadzki bo o nim mowa zdaniem uczestników to próba zmierzenia się z Bieszczadami zimą.  W niedzielę 28 stycznia wystartowała już czwarta edycja Zimowego Maratonu Bieszczadzkiego. Trasa biegu nie poprowadzona jest górskimi ścieżkami, bo w zimie są one często zasypane śniegiem i właściwie niemożliwe do przebycia. Zimowy Maraton Bieszczadzki to dystans ok. 44.6 km (+800 m, – 840 m) i 2 punkty ITRA (punkty wyceniające trudność każdego biegu górskiego, stanowiące także przepustkę o ubieganie się do udziału w innych biegach górskich m.in. wokół masywu górskiego Mont Blanc) ze startem w Cisnej a następnie fragmentem Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej w stronę Komańczy, od Żubraczego stokówką wokół masywu Hyrlatej, do Majdanu i dalej stokówką do Karczmy Brzeziniak w Przysłupie i powrót stokówką do Cisnej.

Zima w Bieszczadach jeszcze była widoczna więc rywalizacja odbywała się w scenerii białego puchu. Temperatura około zero stopni oraz bardzo dobrze przygotowana przez organizatorów trasa biegu sprzyjała uzyskiwaniu dobrych rezultatów.

Do Cisnej ze względu na najwyższą kategorię Zimowego Maratonu Bieszczadzkiego w Lidze Biegów Górskich zawitało wielu topowych zawodników, między innymi: Robert Faron – Mistrz Polski Skyrunning Ultra, Bartosz Gorczyca – Wicemistrz Polski Skyrunning Ultra oraz Skyrunning Classic, Dominik Grządziel – V zawodnik Ligi 2017, zwycięzca m.in. Hyundai UltraMaratonu Bieszczadzkiego, Tomasz Koczwara – trzeci zawodnik jesiennego Hyunday Ultramaratonu Bieszczadzkiego, Grzegorz Czyż – zwycięzca z ubiegłego roku.

W gronie kobiet: Paulina Wywłoka – ubiegłoroczna zwyciężczyni Gorce Ultra Trail, Biegu 7 Doli czy Biegu Rzeźnika w kategorii mix, Sylwia Bondara – 4 w Lidze Biegów Górskich 2017, zwyciężczyni m.in. Hyundai UltraMaratonu Bieszczadzkiego, Ewa Majer – czterokrotna medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich, specjalistka od długich i ultra dystansów, Natalia Mierzlikin – trzecia zawodniczka – Łemkowyna Ultra-Trail 48, oraz niezwykle mocna weteranka Maria Dominiszewska.

W kategorii mężczyzn zwyciężył Bartosz Gorczyca z rekordem trasy 2:51:51, drugie miejsce zajął Dominik Grądziel czas 2:58:44, natomiast trzecie Tomasz Koczwara czas 3:01:31. W kategorii kobiet zwyciężyła Paulina Wywłoka czas 3:28:58, drugie miejsce Sylwia Bondara czas 3:38:16 a trzecie Natalia Mierzlikin czas 3:43:50.

Tradycją stało się już, że w w bieszczadzkich biegach nie mogło zabraknąć przedstawicieli Mińskiego Klubu Biegacza MKB Dreptak. Tym razem  do Cisnej Dreptak udał się w składzie: Agnieszka Nowosielska, Daniel Jurczak, Mirek Sujak – dystans 44.6km oraz Gosia Sujak, Piotr Podstawka, Kamil Onisk na dystansie 10 km.

Mirek Sujak ukończył maraton z czasem 4:09:25 zajmując 95 miejsce w klasyfikacji open oraz 7 w kategorii wiekowej. Daniel Jurczak zameldował się na mecie na pozycji 421 z czasem 5:27:47, w kategorii wiekowej został sklasyfikowany na pozycji 170. Daniel biegł z kontuzją, więc tym samym zasługuje na wielkie brawa za walkę.

Na dystansie 30 km Agnieszka Nowosielska zajęła 3 miejsce w kategorii open z czasem 4:00:14. Natomiast na dystansie 10 km znakomicie zaprezentowali się Gosia Sujak i Kamil Onisk. Gosia z czasem 1:03:18 zajęła 36 miejsce w kategorii open oraz 2 w kategorii wiekowej. Kamil linię mety przekroczył jako 22 zawodnik z czasem 48:32, co pozwoliło zająć 5  miejsce w kategorii wiekowej.

Niestety na trasie biegu na 10 km zabrakło zapisanego wcześniej Piotrka Podstawki, który przegrał z chorobą i odstąpił od udziału w biegu. Ale Piotrek był cały czas obecny ciałem i sercem. Dzielnie kibicował swojej dziewczynie Anii Koperskiej. Tak na marginesie Ania ukończyła bieg z czasem 54:01 (5 miejsce w kategorii wiekowej).

Wielkie brawa oraz słowa uznania dla uczestników.