Za nami 1/4 okresu wakacyjnego. Jest lato. Czas aktywnego spędzania czasu wśród klubowiczów nad Morzem, Mazurach i w Górach.

Sobota i niedziela 16-17 lipca 2016 na długo zapadnie w pamięci czwórki zawodników MKB Dreptak – Doroty Brześkiewicz, Pawła Czyża, Tobiasza Nowakowskiego i Rafała Gorczycy, którzy wybrali się na zmagania ze słynną górą Pilsko w Beskidzie Żywieckim. Jak się okazało do pokonania było nie tylko to wzniesienie, ale także pogoda, która bardziej sugerowała listopad, a nie środek lata. Woda lała się wiadrami z nieba przed zawodami, w trakcie i po nich. Do tego panoszyła się mgła, która momentami ograniczała widoczność do kilku metrów.

W tych trudnych warunkach w sobotę na biegu Run Mount Everest na dystansie 20 km i przewyższeniach rzędu 1200 m Tobiasz osiągnął super wynik plasując się na 3 miejscu open z czasem 2:18, co przełożyło się dodatkowo na 1 miejsce w kategorii wiekowej. Drugi z naszych zawodników Paweł Czyż ukończył wyścig na 11 miejscu z czasem 3:06, co również było świetną wiadomością. Pozostała dwójka niestety we mgle pomyliła trasę i przez to straciła ponad pół godziny, które wpłynęły na decyzję o przerwaniu zawodów po pokonaniu ponad połowy dystansu i coraz gwałtowniejszemu załamywaniu się pogody.

Jednak wszyscy byli zadowoleni po tym pierwszym dniu, pomimo całkowitego przemoczenia, ubłocenia i wielkiego zmęczenia. Do rozegrania pozostały jeszcze niedzielne zmagania w postaci biegu na sam szczyt Pilska. Wszyscy mieli nadzieję, że pogoda choć trochę się poprawi. Jednak nic z tego. Dalej padał rzęsisty deszcz, a mgła spowiła szczyty i doliny.

Jednak mimo tych iście nie biegowych warunków, punktualnie o 11, na skróconą nieco ze względów bezpieczeństwa trasę, ruszyło ponad 260 śmiałków. Do pokonania było 8,5 km, które ciągnęły się tylko pod górę, bez żadnych zbiegów, a różnica poziomów wynosiła ponad 700 metrów. Stanowiło to nie lada wyzwanie i potężny wysiłek, jednak wszyscy zawodnicy MKB Dreptak w dobrym zdrowiu i kondycji ukończyli ten bieg osiągając rewelacyjne, jak na te warunki, czasy: Dorota – 1:12:46, Paweł – 1:13:21, Tobiasz – 00:58:21, Rafał – 00:56:50

Dwa dni z Pilskiem dały biegaczom dużo nauki i doświadczenia, szacunku dla gór i przyrody, a także pokazały, że nie ma złych warunków do biegania, wystarczy chęć i ….. odrobina szaleństwa, a wszystko staje się możliwe.

MKB Dreptak – Pilsko 1:0 😉

W tym samym czasie Mirek, Małgosia, Mariusz i Zbyszek wybrali się na weekendowy wyjazd do stolicy biegania w Polsce, Szklarskiej Poręby. Charakterystyka trasy 4 PKO Półmaratonu Wielka Pętla Izerska i jej położenie sprawiają, że jest ona idealna do budowania formy biegowej, o czym świadczy obecność na niej wielu znanych zawodników.

W sobotę dnia 16 lipca po raz pierwszy zawodnicy mogli się zmagać na dwóch dystansach: półmaratońskiej Wielkiej Pętli Izerskiej oraz dziesięciokilometrowej Małej Pętli Izerskiej. Odbyły się również Biegi Dziecięce i Bieg Rodzinny. Łącznie wystartowało ponad tysiąc zawodników, dzięki czemu padł rekord dotychczasowej frekwencji.

Bieg główny ukończył o blisko 800 uczestników z całej Polski. Najszybciej na mecie biegu głównego zameldował się Hubert Wierdak z czasem 1:14:35. Drugie miejsce zajął Adam Draczyński – 1:15:28, trzeci był Robert Faron – 1:19:08.

Klasyfikację kobiet wygrała Ania Rostkowska ustanawiając rekord trasy wśród pań – 1:22:45, Anna Ficner znalazła się na drugim miejscu z czasem 1:26:58, a trzecią pozycję zajęła Danuta Piskorowska – 1:29:22.

Nasi reprezentanci ukończyli bieg główny ,,4 PKO Półmaraton Wielka Pętla Izerska” ze świetnymi wynikami:

Zbyszek Lamparski  ukończył bieg na wysokim 5 miejscu w Open. w czasie 1:20:37. Pozwoliło mu to zająć 1 miejsce w kategorii wiekowej 18-29 lat. Drugi na mecie z Naszych reprezentantów  pojawił się Mariusz Piotrowski 21 miejsce w Open z nowym rekordem życiowym trasy (1:26:38); kategoria wekowa M30 – 5 miejsce. Z czwórki muszkieterów czekaliśmy na małżonków Mirka i Małgosię. Mirosław Sujak ukończył bieg na 116 miejscu (1:38:06). W kategorii wiekowej M 50 – 10 miejsce. Małgorzata Sujak pokazała klasę sportową. Poprawiła wyraźnie czas z ubiegłego roku. W OPEN Kobiet 85 miejsce. Efekt w kategorii wiekowej K50 – 2 miejsce (2: 03:50). W klasyfikacji drużynowej par małżeńskich Półmaratonu Wielka Pętla Izerska – Mirek z Gosią zajęli 10 miejsce z czasem 3:41:56 w stawce 36 sklasyfikowanych par.