Przy tej okazji organizowane są różne akcje informacyjne, warsztaty plenerowe, propagujące ekologiczny, zdrowy tryb życia zgodny z poszanowaniem środowiska przyrodniczego. W tym roku członkowie MKB Dreptak zainicjowali akcję zebrania odpadów z terenów leśnych Leśnictwa Stankowizna.
W ślad za ustalonym scenariuszem, tłumnie wraz z mieszkańcami Mińska Mazowieckiego i okolic zebraliśmy się w minioną sobotę o godz. 10:00 na parkingu leśnym przy najstarszej sośnie w Polsce. Po krótkiej odprawie i podziale osobowym na poszczególne sektory (wg mapki) ruszyliśmy w teren „na łowy”.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że śmieci w lasach to problem nie tylko estetyczny. Odpady na terenach leśnych to często pułapki dla drobnych zwierząt, szczególnie dla owadów. Wabią je resztki pokarmów i napoi. Lasy Państwowe wkładają ogromny wysiłek w usuwanie śmieci z lasów, niestety te często wracają tam w zastraszającym tempie.
Nasze sprzątanie pewnie nie byłoby tak owocne, gdyby nie życzliwość i duże zaangażowanie ze strony „dobrodziejów” z Nadleśnictwa, Urzędu Miasta i Urzędu Gminy. To właśnie dzięki ww. instytucjom zostaliśmy wyposażeni w worki, rękawiczki i kontenery do składowania odpadów. Bezcennym wsparciem okazali się pracownicy Nadleśnictwa Mińsk i Straży Leśnej pod nadzorem leśniczego Leśnictwa Stankowizna p. Piotra Olkowicza, którzy sukcesywnie zbierali worki z odpadami z głównych ścieżek i wraz z tzw. większymi gabarytami sprawie przewozili do kontenera ustawionego na parkingu przy sośnie i pojemników ustawionych przed stadionem przy ul. Sportowej.
W naszym lesie podczas sprzątania znaleźliśmy nie tylko odpady z gospodarstw domowych, ale także stare opony, sprzęt AGD i RTV, części samochodowe, materiały budowlane, setki szklanych butelek, czy niebezpieczne substancje. Po zakończeniu sprzątania nie możemy powiedzieć, że w lesie nie ma już śmieci, ale póki co z pewnością jest ich zdecydowanie mniej ( przynajmniej o zawartość około 2-3 kontenerów).
W przyszłym roku 22 kwietnia wypada we wtorek, więc dołożymy starań byśmy wspólnymi siłami posprzątali las, np. w sobotę poprzedzającą obchody Dnia Ziemi, więc mamy nadzieję, że będziecie wówczas nam towarzyszyli.

Logo_footer   
     © 2015-2022 MKB Dreptak | wsparcie, aktualizacja: boria.pl

Nasz profil na:           Szukaj w serwisie:   Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii oraz tekstów zamieszczonych na tej stronie są własnością jej autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez zgody autora jest zabronione.