Dzisiejsza propozycja z cyklu książka na wakacje to „BIEGANIE dla początkujących i zaawansowanych” autorstwa Grzegorza Rogóż. Książka ta jest swego rodzaju poradnikiem, który mimo licznych publikacji stanowiących kompendium wiedzy o bieganiu świetnie wpisuje się w gatunek.
Na rynku dostępnych jest wiele pozycji, które obejmują swoim zakresem podstawowe zagadnienia dotyczące doboru właściwej garderoby, ze szczególnym uwzględnieniem obuwia, właściwej diety, treningu, czy kwestii zapobiegania lub postępowania w przypadku wystąpienia kontuzji. Niemniej zazwyczaj informacje w nich zawarte są na tyle ogólne, że nadają się do jednorazowej lektury, a i tak są dedykowane raczej dla osób, które dopiero zaczęły lub wręcz planują rozpocząć swoją przygodę z bieganiem.
Przeciwieństwo stanowią publikacje, napisane przez praktyków i teoretyków treningu przez wielkie „T”. Wiedza zebrana w tych opracowaniach zazwyczaj jest „perfekcyjnie bezbłędna” toteż adresowana jest raczej do zawodników, którzy swoje początki mają już dawno za sobą. Ponadto rekomendacje wynikające z tej grupy poradników wydają się zakładać, że czytelnik nie ma rodziny, szkoły, pracy, etc. i egzystuje tylko dzięki bieganiu i dla biegania.
Grzegorz Rogóż, który na codzień jest pasjonatem biegania i maratończykiem, entuzjastą kolarstwa szosowego, w tym również ultramaratończykiem szosowym, popełnił książkę, która jest racjonalnym i zrównoważonym podejściem do biegania. Napisana w sposób przystępny i prosty traktuje o kluczowych elementach tej wspaniałej dyscypliny sportowej, wprowadzając amatorów w jej tajniki, a także nierzadko oferując wiedzę, będącą pogłębieniem dla średnio i zaawansowanych biegaczy.
Co ciekawe są tu takie elementy jak „zapamiętaj” czy „podsumowanie”, które niczym ramki z szkolnych podręczników pomagają usystematyzować i przyswoić podane informacje.
I na koniec to co najbardziej przekonuje mnie do tej książki to fakt, iż nie jest to jednorazowa lektura. Można się nią dowolnie delektować – jak kto lubi – na raz „od deski do deski”, wybierając tylko poszczególne jej rozdziały adekwatnie do aktualnych chęci czy potrzeb, bądź też w mój ulubiony sposób, tj. przeczytać ją kilka razy. Z pewnością każde podejście przyniesie nam coś nowego i coś wartościowego zarazem

Logo_footer   
     © 2015-2022 MKB Dreptak | wsparcie, aktualizacja: boria.pl

Nasz profil na:           Szukaj w serwisie:   Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii oraz tekstów zamieszczonych na tej stronie są własnością jej autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez zgody autora jest zabronione.