Trasa V Hyundai Ultramaratonu Bieszczadzkiego to ok. 53 km ze startem w centrum Cisnej -Wielką Obwodnicą Bieszczadzką i Stokówką w kierunku Majdanu, następnie dalej do przełęczy nad Roztokami Górnymi. Dalsza część trasy to w kolejności: szlak graniczny w kierunku Balnicy i Solinki do Żubraczego wokół masywu Hyrlata. Kolejno przed zawodnikami: Berdo (1041 m n.p.m.), Hyrlata (1103 m), Rosocha (1084 m). Z Rostok Górnych (801 m n.p.m.) szlakiem górskim przez szczyty Okrąglik (1101 m), Jasło (1153 m), Szczawnik (1098 m) oraz Małe Jasło (1097 m) w kierunku Cisnej do mety na terenie pola namiotowego Tramp. Suma przewyższeń na 53 km trasie to ponad 2000 m.

Trasę tegorocznego ultra maratonu wybrali: Mirek, Kamil, Michał, Karol, Aga oraz Daniel. Warunki na trasie nie zapowiadały łatwego biegania. Tydzień poprzedzający start to tydzień opadów deszczu, ci, co biegają czy chodzą po Bieszczadzkich szlakach wiedzą, że deszcz zamienia szlak w tony lejącego niczym lawa błota! Tak też było w sobotę, już o godzinie 7:00 podczas startu, zawodników przywitały opady deszczu. Deszcz pulsował niczym krew w naszych organizmach od spokojnej i przyjemnej mżawki, rzęsistej strugi, po ściany deszczu, które co chwilę przerywało wychodzące słońce odkrywając przepiękne jesienne widoki Bieszczad. Sam bieg to walka nie tylko z dystansem 53 km, to również walka z warunkami na trasie biegu. Po początkowo dość łatwym 12 km odcinku przyszedł czas na test! Test tego, co przygotowaliśmy na ultramaraton – zdrowia i sprzętu. Test wytrzymałości mięśni, ścięgien, kości po charakter i psychikę. Test obuwia, ubioru i odżywek. Trasa biegu po opadach bardzo śliska, niebezpieczna z wystającymi z błota ostrymi jak ostrze noża kamieniami. Widok zawodników ze świeżymi obtarciami kolan, dłoni bardzo częsty. Strome podejścia (podbiegi dla niektórych zawodników) w rynnie wypełnionej po brzegi gliną pod Berdo, Hyrlatą, Okrąglik, Jasło, wykrzywiają ze zmęczenia jeszcze nie tak dawno nasze radosne twarze. Nie lepiej wyglądają zbiegi! Podczas podejścia myślimy, „kiedy to podejście się skończy”, „jak długo”, „dlaczego tak ostro w górę”. Zaczyna się zbieg! i co! co chwilę nogę wykrzywiają kamienie znajdujące się na szlaku, glina, która wymusza, że stopa ucieka w kierunku brzegu rynny (szlaku) i znowu słychać „syknięcia” z bólu „Oj”, „Ach” i te bardziej soczyste np. „O k…wa”, „kiedy ten zbieg się skończy”. Po zbiegu następuje chwila wsłuchania się we własny organizm, zawodnicy robią rachunek strat po każdym zbiegu, łapią głębokie oddechy i znowu cisza!!! przed czym, przed kolejnym podejściem …… .  Tak przebiegała dalsza cała trasa naszego biegu. Dobrze, że już na ostatnim zbiegu z Jasła dochodzą nas okrzyki kibiców i naszych rodzin, żon, kolegów, którzy po przebiegnięciu dystansu półultramaratonu mimo zmęczenia kibicują nam w grupie stojąc na torach Bieszczadzkiej Kolejki! a następnie już na mecie gratulują, ściskają, pomagają w zdjęciu chipa z obuwia, otulają folią termiczną, przynoszą gorącą herbatę, piwo J Dzięki Wam: Ania, Ania, Tobiasz, Piotrek, Karol, Kamil, Mateusz!!

Przy okazji ultraMaratonu odbyły się jeszcze dwa biegi półultramaratonu (26km) i ćwierćultraMaraton (14km). Nasi Klubowicze Tobiasz Nowakowski, Piotr Miąsko, Małgorzata Sujak, Małgorzata Kretowicz, Sebastian i Joanna Węglińscy. Trasa półultramaratonu była poprowadzona trasą ultraMaratonu rozpoczynając od Solinki gdzie dowiozła zawodników Bieszczadzka Kolej Wąskotorowa to znaczy, że uczestnicy półultra przygotowali trasę dla ultrasów :).

Większość z zawodników MKB Dreptak startujących w górskich biegach ultra posiada doświadczenie ultra maratońskie. Słowa uznania należą się wszystkim bez wyjątku, również Tym, którzy przegrali z warunkami i zdrowiem na trasie biegu – Aga i wspierający Agnieszkę, Daniel. Jak również Tym, którzy tak jak Rafał Kłosiński nasz niedawny kolega klubowy czy Piotr Miąsko, Małgorzata Kretowicz, Sebastian i Joanna Węglińscy wybrali na debiut ultra maratoński tak trudny bieg.

Poniżej przedstawiamy Wam wyniki:

Trasa ultraMaratonu – dystans ok. 53 km

  1. Zalewski Karol Czas 5:55:28 miejsce open/kategoria wiekowa 42/17
  2. Onisk Kamil Czas 6:36:03 miejsce open/kategoria wiekowa 89/21
  3. Sujak Mirosław Czas 6:41:44 miejsce open/kategoria wiekowa 106/6
  4. Wiczuk Michał Czas 7:37:08 miejsce open/kategoria wiekowa 272/92
  5. Kłosiński Rafał Czas 7:37:08 miejsce open/kategoria wiekowa 271/80
  6. Nowosielska Agnieszka DNF (przebiegnięte 38 km)
  7. Jurczak Daniel DNF (przebiegnięte 38 km)

Wystartowało 541 zawodniczek i zawodników.

Trasa pół ultraMaratonu – dystans ok. 26 km

  1. Nowakowski Tobiasz 2:29:37 miejsce open/kategoria wiekowa 5/5
  2. Miąsko Piotr Czas3:10:57 miejsce open/kategoria wiekowa 42/39
  3. Sujak Małgorzata Czas 4:14:09 miejsce open/kategoria wiekowa 221/61
  4. Kretowicz Małgorzata Czas 4:23:23 miejsce open/kategoria wiekowa 237/70
  5. Węgliński Sebastian Czas 4:23:23 miejsce open/kategoria wiekowa 238/166
  6. Węglińska Joanna Czas 4:23:23 miejsce open/kategoria wiekowa 239/71

Wystartowało 332 zawodniczek i zawodników.

Klasyfikacja drużynowa V Hundai Ultramaraton Bieszczadzki:

3 miejsce drużyna MKB Dreptak z czasem łącznym przeliczonym dla 3 zawodników i 1 zawodniczki – 24:41:37 (Nowakowski Tobiasz, Zalewski Karol, Miąsko Piotrek oraz Sujak Małgorzata).

Logo_footer   
     © 2015-2022 MKB Dreptak | wsparcie, aktualizacja: boria.pl

Nasz profil na:           Szukaj w serwisie:   



Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii oraz tekstów zamieszczonych na tej stronie są własnością jej autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez zgody autora jest zabronione.