Historia Łomża Półmaraton sięga roku 2006. To właśnie w tym roku odbyła się pierwsza edycja półmaratonu, z przerwami w latach 2010-2011 oraz 2013-2015 trwa do dziś. Dzięki Stowarzyszeniu „Biegamy dla Zdrowia” pod prezesurą Mariusza „Pozdrawiam” Nizińskiego od roku 2016 półmaraton odbywa się i miejmy nadzieję że już cyklicznie na nowej atestowanej trasie. Trasa półmaratonu ze startem z pod Ratusza ul. Stary Rynek wiedzie ulicami wzdłuż brzegów rzeki Narew  m.in. po trasie zawodnicy mogą podziwiać malownicze tereny Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny rzeki Narew, aż do miejscowości Rybaki w której po nawrocie następuje powrót tą samą drogą na metę ul. Stary Rynek w Łomży.

Organizatorzy reklamują bieg, który patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Łomża jako półmaraton, który posiada najtrudniejszą trasę na Podlasiu. W tegorocznej edycji półmaratonu wystartowało 134 zawodniczek i zawodników a w biegach towarzyszących na dystansach 5 i 10 km ok. 70. W półmaratonie zwyciężyła w kategorii open kobiet Sylwia Majewska z klubu Jurand Szczytno z czasem 1:50:17, drugie miejsce zajęła Elżbieta Papiernik z Białegostoku czas 1:51:31, a trzecie Barbara Antonienko-Płoszczuk również z Białegostoku z tym samym czasem 1:51:31. Wśród mężczyzn zwyciężył Patryk Drężek klub Pędziwiatr Białystok czas 1:17:48, drugie miejsce Adam Szydlik ze Stowarzyszenia „Biegamy dla Zdrowia” Łomża czas 1:19:05, a trzecie Denis Guzowski ze Szczytna czas 1:20:48. Klub MKB Dreptak reprezentowany był przez Mirka Sujaka, który skuszony reklamą organizatora najtrudniejszej na Podlasiu trasy półmaratońskiej po dwóch kolejnych startach w latach 2006-2008 powrócił na trasę  Łomża Półmaratonu w 2018 roku i w biegu zajął 21 miejsce z czasem 1:33:22. Czas ten pozwolił na zajęcie 2 miejsca w kategorii M50-54.

Kilka słów Mirka o biegu:

„Trasa faktycznie trudna technicznie. Pierwsze wiosenne mocne słońce i pofałdowana trasa.  Na całej długości kilkanaście podbiegów może niezbyt wymagających lecz wiejący od strony rzeki Narew wiatr skutecznie przeszkadzał zawodnikom aż do 10,5 km trasy, gdzie nastąpił nawrót. Końcówka półmaratonu to ponad 1 km mocnego podbiegu z ulicy z nad rzeki w kierunku mety do Rynku Głównego w Łomży. Trudności trasy rekompensowały widoki Parku Krajobrazowego Doliny rzeki Narew, która o tej porze roku  ma bardzo wysokie stany wody a jej rozlewisko sięgało aż ulicy po której przebiegała trasa półmaratonu. Bogactwo ptactwa wodnego: czaple, bociany, kaczki, żurawie oraz śpiew innych ptaków to uciecha dla oczu i uszu uczestników biegu. Jeżeli odbędzie się edycja w 2019 r. i zdrowie dopisze to na pewno powrócę na trasę Łomża Półmaraton”.

 

Logo_footer   
     © 2015-2022 MKB Dreptak | wsparcie, aktualizacja: boria.pl

Nasz profil na:           Szukaj w serwisie:   



Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii oraz tekstów zamieszczonych na tej stronie są własnością jej autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez zgody autora jest zabronione.