W sobotę 10 marca 2018 r. odbyła się już V edycja Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego poświęconego pamięci Tomka Kowalskiego, który zginął w 2013 roku na Broad Peak. Ze względu na porę roku, miejsce oraz warunki pogodowe, w końcu to góry zimą, ZUK nazywany jest jednym z najtrudniejszych ultramaratonów w Polsce. Karty w tym biegu corocznie rozdaje pogoda, która zmienia się w Karkonoszach z minuty na minutę. Zawodników na trasie może przywitać słońce i piękna wiosenna pogoda (ZUK 2014) lub upiorny wiatr, śnieg i mróz (ZUK 2016). Trasa ZUK-a jest wyjątkowa bo prowadzi całym grzbietem Karkonoszy !. Start: Polana Jakuszycka – Szrenica – Śnieżne Kotły – Śnieżka – Przełęcz Okraj z metą, którą Organizatorzy ulokowali w centrum Karpacza. Tegoroczna trasa uległa małej zmianie w porównaniu z poprzednimi edycjami. Zmiana dotyczyła słynnego zielonego szlaku z Jakuszyc na Halę Szrenicką. 10 marca 2018 r. zawodnicy obiegli Górę Przedział i w okolicy Wodospadu Kamieńczyk wbiegli na czerwony szlak, kierując się do schroniska na Hali Szrenickiej. Dystans ultramaratonu wydłużył się o 1,5 km a suma wszystkich podejść wyniosła ok. 2086 m a zbiegów około 2343 m.  W sobotę 10 marca na starcie (Polana Jakuszycka) stanęło 390 zawodniczek i zawodników z Polski i zagranicy (Niemiec, Litwy, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Rosji), którzy spośród ponad 1,5 tyś. chętnych mieli szczęście w losowaniu oraz spełnili twarde kryteria stawiane zawodnikom przez organizatorów biegu. Przy padającym deszczu, deszczu ze śniegiem i gęstej mgle, która  z każdym metrem biegu ograniczała widoczność do kilku metrów zawodnicy pokonali pierwszy odcinek ok. 9 km do Schroniska na Hali Szrenickiej. Z Hali w kierunku Śnieżki zawodnikom, którzy pokonywali ten 22 km odcinek grzbietem Karkonoszy towarzyszył huraganowy wiatr, mgła oraz opad śniegu i śniegu z deszczem. Trasa na tym odcinku bardzo wymagająca z licznymi podbiegami oraz zaspami z ubitego śniegu, które w gęstej mgle zlewały się w jeden mglisty obraz trasy biegu. Po pokonaniu Śnieżki, trasa na odcinku 10 km w kierunku Przełęczy Okraj bardzo niebezpiecznie śliska o dużym nachyleniu stoku wymagająca od zawodników niezwykłej koncentracji. Ostatni 15 km odcinek to szlak żółty w kierunku Karpacza z jednym 3 km podejściem, na pozostałym odcinku drogi utwardzone z licznymi płatami lodu a na zakończenie zbieg po stoku narciarskim o nachyleniu ok 37 stopni w kierunku Centrum Karpacza i odbiór upragnionego medalu im. T. Kowalskiego z rąk Organizatorów i wolontariuszy biegu.

 

Tegoroczni zwycięzcy:

 

Kategoria Open Mężczyzn:

1 miejsce         Rajca Michał              czas     4:32:17

2 miejsce         Leśniak Kamil            czas     4:58:45

3 miejsce         Uznański Piotr            czas     5:00:11

4 miejsce         Będkowski Piotr        czas     5:19:35

5 miejsce         Oleksiewicz Maurycy czas    5:21:57

6 miejsce         Mushinski Thomas     czas     5:32:54

 

Kategoria Open Kobiet:

1 miejsce         Solińska Katarzyna    czas     5:33:27

2 miejsce         Dessauer Wioletta      czas     6:24:41

3 miejsce         Makowska Olga         czas     6:32:44

4 miejsce         Madej Zuzanna          czas     6:33:33

5 miejsce         Zanozina Ekatarina    czas     6:37:08

6 miejsce         Malinowska Anna      czas     6:40:41

 

Nasz reprezentant Mińskiego Klubu Biegacza Dreptak Mirek Sujak z czasem 6:50:54 zajął 92 miejsce w klasyfikacji open ultramaratonu w międzynarodowej stawce 380 sklasyfikowanych zawodniczek i zawodników. Mirek zdobył pierwsze Dreptakowe punkty cyklu Ultra Cup Poland.

 

Tegoroczny ZUK to nie tylko pierwsze w roku zawody, wchodzące w skład Korony Ultramaratonów Polskich, ale również pierwszy w historii bieg w ramach cyklu Ultra Cup Poland. Trailowej Ligi  Mistrzów, która jest odpowiednikiem na międzynarodowy Ultra-Trail World Tour. Więcej na temat Ultra Cup Poland: http://www.kingrunner.com/artykul/ultra-cup-poland/235

 

Wyniki: http://wyniki.plus-timing.pl/pdf/zuk_2018

 

Logo_footer   
     © 2015-2022 MKB Dreptak | wsparcie, aktualizacja: boria.pl

Nasz profil na:           Szukaj w serwisie:   Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych wszelkie prawa do fotografii oraz tekstów zamieszczonych na tej stronie są własnością jej autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez zgody autora jest zabronione.