Kolejny II etap ligi pn. M Liga Cross RUN tak jak w poprzedniej relacji pisaliśmy jest cyklem biegów terenowych organizowany przez Stowarzyszenie Mała Liga XC jako tożsame z celami Stowarzyszenia. Biegi terenowe w ramach ligi to dodatek do rozgrywanego cyklu w kolarstwie górskim w formule cross country (XC) tzw. M liga XC. Cykl biegów składa się z trzech edycji: edycja I zapoczątkowana została w sobotę 11 lipca 2020 r. w Józefowie pn. Góra Lotnika, dziś w sobotę 29.08.2020 miała miejsce odsłona II – na Górze Sobotów natomiast III będąca zakończeniem cyklu odbędzie się 19.09.2020 r. w Otwocku – Góra Meran. II edycja to trasa licząca ok. 10  km zlokalizowana  na Górze Sobotów, która w obecnym stanie kryje wiele ruin obiektów fortyfikacyjnych, obiekty te pierwotnie były przeznaczone jako fortyfikacje niemieckiej linii obronnej Brückemkopf Warschau 1915-1918 i 1949-1944. Trasę Organizatorzy wyznaczyli na interwałowej pętli o długości ok. 3.3 km, z sumą przewyższeń na pętli + ok. 80 m., próbując wyeliminować z niej odcinki piaszczyste, lecz uroki mazowieckich wydm sprawiły, że w niektórych miejscach ich podłoże tylko dodawało pikanterii biegu. O trudności trasy świadczą zapisy wielu zawodników kolarstwa np.  cyt.

„Przez wielu zawodników trasa ta uznana została w zeszłym roku za najlepszą zarówno pod kątem technicznym, jak i wytrzymałościowym. Mamy tutaj do czynienia zarówno ze sztywnymi podjazdami, technicznymi singlami jak również hopami, które wymagają nie lada umiejętności i opanowania roweru”.

„Trasa na Górze Sobotów to jedna z najlepszych tras w naszym cyklu… nie tylko dla zawodników,  którzy cenią sobie jej walory techniczne, wymagające fragmenty, naturalne przeszkody… ale również dla kibiców. Kształt trasy pozwala kibicom obserwację i dopingowanie zawodników KILKA RAZY na jednej rundzie niemalże nie ruszając się z miejsca! Wystarczy z miasteczka zawodów wejść na wzniesienie i mamy przed oczami niemal połowę trasy jak na dłoni, a w samym miasteczku zawodników widzimy aż TRZY razy na każdym okrążeniu”.

Cykl ten stanowi stały punkt w kalendarzu startów dla naszych dwóch zawodników klubu: Patryka Świętochowskiego oraz Mirka Sujaka.

Patryk na dystansie ok. 3,3 km (jedna pętla) został zwycięzcą w kategorii open młodzieży z czasem 14,27 i drugiego na mecie Norberta Skrzypczaka z Warszawy czas 15:44 wyprzedził o 1:17 !!! trzecie miejsce na tym dystansie zajął Cezary Mazurek z Otwocka z czasem 16:18.

Na głównym dystansie ok. 10 km nasz drugi reprezentant Mirek Sujak z czasem 50:17 zajął w kategorii open biegu 6 miejsce oraz 1 w kategorii Senior. Zwycięzcą w kategorii open został Lisak Krzysztof z Otwocka z czasem 42,41, drugie miejsce zajął Sychowicz Daniel również z Otwocka z czasem 42:53 a trzecie Rudo Jakub z Łochowa czas 43:54.

Patryk Świętochowski postanowił dodatkowo w niedzielę wystartować w kolejnej już edycji „Nadbużańskiej Szóstki” w Wilczogębach k/ Sadownego pieczętując sobotni sukces. Przeczytajmy relację Patryka z tego wydarzenia biegowego:

„W niedzielę 30.08.2020 r.,  będąc dzień po zwycięstwie w M Liga Cross Run we Wiązownej postanowiłem wystartować w Wilczogębach (gm. Sadowne), gdzie odbyła się 6 z kolei edycja „Nadbużańskiej Szóstki”. Trasa biegu poprowadzona została głównie szutrowymi i piaszczystymi drogami nieopodal rzeki Bug, które w wyniku opadów deszczu pokryły się błotem i znacząco utrudniały bieg. Na zawody jechałem z pozytywnym nastawieniem  oraz chęcią walki o podium w kategorii wiekowej 16-35 lat. Zaraz po starcie objąłem 4 lokatę OPEN, a zarazem 2 w kategorii. Taka kolejność utrzymywała się przez większą część dystansu, lecz niestety na ostatnim kilometrze trasy wyprzedził mnie zawodnik biegnący dotąd na 5 pozycji. Ostatecznie zawody ukończyłem w czasie 23:49, co dało mi 3 miejsce w kategorii mężczyzn od 16 do 35 lat oraz 5 w klasyfikacji generalnej. Mimo, że start, a także wynik osiągnięty na tak ciężkiej trasie zaliczam do udanych, to elementami który dość mocno zapadły mi w pamięć była również kameralna atmosfera przeprowadzanych  zawodów oraz piękno rozciągających się w tym miejscu terenów. To wszystko powoduje, że za rok na pewno tam wrócę i postaram się o wartościowszy rezultat”.